75047beeshutterstock_126763280.jpg

Türkiye’de Mide Küçültme

Günümüzde milyonlarca insan aşırı kilodan muzdariptir. Bu kişilerin çoğunda aşırı kiloların bireyin sağlığı üzerinde bir çok yan etkisi görülmektedir.

Obezite sonucu ortaya çıkan tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar yanında kişinin kendi rahatlığı ve günlük yaşantısı da sıklıkla ciddi şekilde kısıtlanmaktadır.

Obezite şikayeti olan kişiler için geleneksel kilo verme yöntemleri iyi sonuç vermediyse ve hasta artık kendi başına kilo veremiyorsa, mide küçültme ameliyatı gibi cerrahi yöntemler düşünülebilir.

OPERASYON SEÇENEKLERİ

Midenin boyutunu küçültmenin birkaç yolu vardır. Danışana en uygun olanı, bireysel koşullara bağlıdır ve işlemi gerçekleştirecek olan cerrah ile önceden görüşülerek belirlenir.

Bariatrik cerrahide, kısıtlayıcı ve malabsorbtif cerrahi prosedürler arasında bir ayrım yapılır. Kısıtlayıcı işlemlerin amacı midenin emilim kapasitesini sınırlamaktır. Daha sonra gıda alımındaki azalma sayesinde, kilo verme gerçekleşir.

Malabsorbtif cerrahi teknikte ise sindirim yolları kısaltılır, bu da aynı besin alımıyla gıdanın daha az kullanılmasını sağlar.

schlauchmagen-grafik.jpg

Tüp Mide Operasyonu

Tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı bir işlemdir. Midenin büyük bir bölümü cerrah tarafından çıkartılarak daha küçük, tübüler bir mide oluşturur. Yeni midenin kapasitesi yaklaşık 100-150 ml ile sınırlandırılırken, normal bir midenin hacmi yaklaşık iki ila üç litre arasındadır. Yeni midenin küçük kapasitesinden dolayı hasta daha az yemek yer ve dolayısıyla kilo verir. Tüp mide ameliyatı son yıllarda bariatrik cerrahide standart ameliyatlardan biri haline gelmiştir. Gastrointestinal sistemin anatomisinin bozulmaması nedeniyle tüp mide ameliyatı diğer ameliyatlara göre birçok avantaja sahiptir ve ilk seçenek olarak uygun olduğu düşünülmektedir.


 

Gastrik Bypass

Gastrik Bypass ameliyatı çok yaygın bir operasyondur. Obezite tedavisi için uzun yıllardır ve bugün hala en sık yapılan restriktif, malabsorbtif bir operasyondur. Gastrik Bypass“veya geliştiricisi Dr. César Roux’dan aldığı adıyla “Roux-en-Y gastrik bypass” ile mide küçültülür ve bağırsak uzunluğu kısaltılır. Mide girişinin birkaç santim altındaki bir kesi ile midenin çoğu kalan mide kesesinden ayrılır. İnce bağırsak, alt kısmı mide kesesine kapalı olacak şekilde ikiye bölünmüştür. Alt kısım daha sonra, ince bağırsaktaki yiyeceğin safra ve karaciğerin sindirim salgıları ile birleştiği üst kısma yeniden bağlanır.
 Transit Bipartisyon

Santoro’ya göre transit bipartisyon (dt: “intestinal bölüm”), tip 2 diyabetin tedavisi için yeni bir prosedürdür. Standart bir tüp mide oluşumuna ek olarak alt ince bağırsak ile midenin alt kısmı arasında bağlantı kurulur. Yiyeceklerin bir kısmı normal yoldan gittiğinden, emilim bozukluğu semptomlarında önemli bir azalma olur.
 

transit-bipartition-grafik.jpg
magenbypass-grafik.jpg

SADI S

Sleeve gastrektomili tek anastomoz duodeno-ileal bypass veya kısaca SADI-S, aynı zamanda tüp mide ameliyatını malabsorptif bir bileşenle tamamlayan yeni bir prosedürdür.

Tüp mide ameliyatı henüz istenen başarıyı getirmemişse, şiddetli obezite durumunda ikinci adım olarak bu prosedür uygundur.

Mide Bandı

Diğer bir kısıtlayıcı prosedür mide bandıdır. Mide bandı implante edilerek kalan mideye ve sindirim kanalına açılan açıklık daraltılarak midenin hacmi kısıtlanır. Mide bandı silikondan yapılmış bir tür tüptür ve sıvı ile doldurulabilir bu sayede daraltma gerçekleşir. Tüpün iç çapı tüpün doluluk durumuna göre değişir ve ön mideden kalan mideye besinlerin geçişini kontrol edebilir. Mide bandı nispeten yüksek seviyede tedavi başarısızlığı gösterdiği için, bu prosedürü önermiyoruz.

 

Gastrik balon

Mide balonu endoskopik bir yöntemdir ve bu nedenle cerrahi değildir. Mide balonu ağızdan mideye yerleştirilir ve steril salin solüsyonu ile doldurulur. Balon midede yer kaplar ve yemek yerken tokluk hissine daha hızlı ulaşılır. Yaklaşık altı ay sonra mide balonu çıkarılır. Mide balonu, aşırı obezite nedeniyle özellikle yüksek ameliyat riski olan hastalarda ameliyata hazırlanmak için kullanılır.
 

En Uygun Seçenek Hangisi?

Cerrah sizinle özel olarak ilgilenecektir. Size en uygun yöntemi cerrahınız size söyleyecektir. Unutmayın ki her kişinin vücudu farklıdır ve hangi yönteme uygun olacağınızı en iyi doktorunuz bilir.

Eğer mide küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi İzmir'e bekliyoruz